Gitaromania

Podczas koncertu laureatów wystąpiła OKTAVIA BUJNOWICZ Wielka Gitaromaniaczka XIII Gitaromanii. W Jej wykonaniu publiczność wysłuchała:

 1. Francesco da Milano – Ricercare no. 57
 2. Franz Schubert – Ständch  – Lob der Tränen (arr. J.K.Mertz)
 3. Joaquin Rodrigo – Passacaglia
 4. Mario Castelnuovo-Tedesco – Sonata “Ommagio a Boccherini” op. 77 
I. Allegro con spirito 
II. Andantino, quasi canzone
III. Tempo di minuetto 
IV. Vivo ed energico

A na bis Wilka Gitaromaniaczka wykonała L’Hymne A L’Amour – Edith Piaf w aranżacji Rolanda Dyens’a.

GITAROMANIA XIII

XIII Ogólnopolski Festiwal i Konkurs im. Łukasza Pietrzaka „GITAROMANIA” dobiega końca. Za nami przesłuchania konkursowe  oraz koncert laureatów gr. I i OKTAVII BUJNOWICZ – Wielkiej Gitaromaniaczki XII Gitaromanii. Jury w składzie: dr hab. Marek Nosal – przewodniczący, mgr Robert Horna, mgr Jarosław Kocoń, dr Wojciech Lipiński i prof. oś. Marek Zieliński wysłuchało w dniu 27 listopada 2021 r. 4 uczestników w grupie I. Nagrody otrzymali:

 • II miejsce ex aequo – ALICJA TOMCZYŃSKA: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi
  Nauczyciel: Małgorzata Sztern-Dana
 • II miejsce ex aequo – JAKUB ZIELIŃSKI: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku
  Nauczyciel: Barbara Kwiatek
 • III miejsce – NATALIA MASZKE: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni
 • Nauczyciel: Magdalena Jenda-Kujawa
 • Nagroda specjalna dla najmłodszego uczestnikaNATALIA SKRZYDŁO: Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Kłodzku
  Nauczyciel: Witold Kozakowski 

Uprzejmie informujemy, że XIII Ogólnopolski Festiwal i Konkurs im. Łukasza Pietrzaka “GITAROMANIA”, organizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej i Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze, został zaplanowany w dniach 27 i 28 listopada 2021 r.

Podczas każdej z edycji uczestnicy mieli możliwość doskonalenia warsztatu muzycznego  na lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez  jurorów – profesorów Akademii Muzycznych z Polski , Włoch, Niemiec, Białorusi, Czech i innych krajów Europy. Laureaci Gitaromanii zwykle kontynuują naukę gry na gitarze i zdobywają sukcesy na koncertach i konkursach w kraju i za granicą (Anna Chorążyczewska,  Natalia Sieklucka, Bianka  Szalaty,  Antoni Tomaszewski, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz, Karol Mruk, Daniel Egielman).

Impreza wpisała się na stałe do kalendarium konkursów gitarowych szkół muzycznych w Polsce.

Gitaromanię wyróżnia spośród innych tego typu imprez, odbywających się w Polsce formuła, która oprócz nagradzania laureatów, zakłada nagrodę dla indywidualności gitary tzw. Wielkiego Gitaromaniaka. Innowacją jest też, że uczeń, który w ramach poprzedniej edycji konkursu otrzymał tytuł „Wielkiego Gitaromaniaka”, ma możliwość zaprezentowania swojego  dorobku podczas koncertu w  kolejnej edycji festiwalu.

GITAROMANIA

Ogólnopolski Festiwal i Konkurs im. Łukasza Pietrzaka „GITAROMANIA” został wymyślony i zaprojektowany przez tragicznie zmarłego w 2009 r. Łukasza Pietrzaka, charyzmatycznego nauczyciela gitary PSM I st. im. J. Garści, animatora kultury w szkole i mieście Jelenia Góra.  Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w styczniu 2005 r. w Jeleniej Górze–Cieplicach pod nazwą Transgraniczny Festiwal i Konkurs “GITAROMANIA”. Po śmierci impreza jego imienia jest kontynuowana. Obecnie planowana jest jej XIII edycja. 

Celem wydarzenia jest: podniesienie poziomu umiejętności wykonawczych uczestników konkursu i lekcji mistrzowskich, rozreklamowanie muzyki gitarowej, podniesienie poziomu kształcenia poprzez wdrożenie efektywnych metod nauczania prezentowanych przez prowadzących lekcje mistrzowskie, promocja szkoły w środowisku.

27.11.2021 (sobota)

10.00 – 10.45

Przesłuchania grupy I

11.15 – 12.45

Przesłuchania grupy II ( nr 1 - 5 )

13.20 – 14.50

Przesłuchania grupy II ( nr 6 - 10 )

16.00 – 17.30

Lekcje mistrzowskie dla uczestników gr I oraz II ( nr 1 - 10 )

17.30

Ogłoszenie wyników grupy I

18.00

Koncert wieczorny - koncert laureatów grupy I

28.12.2021 (niedziela)

10.00 – 11.15

Przesłuchania grupy II ( nr 11 - 14 )

11.40 – 12.40

Przesłuchania grupy II ( nr 15 - 17 )

13.15 – 14.30

Przesłuchania grupy II ( nr 18 - 21 )

16.45 – 18.15

Lekcje mistrzowskie dla uczestników gr II ( nr 11 - 21 )

18.30

Ogłoszenie wyników grupy II

19.00

Koncert wieczorny - koncert laureatów grupy II