WARSZTATY SKRZYPCOWE - 11-12.12.2019 r.

     Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Janiny Garści wspólnie ze Stowarzyszeniem Pro - Arte w dniach 11 i 12 grudnia 2019 r. była organizatorem WARSZTATÓW SKRZYPCOWYCH. Konsultacje poprowadzili skrzypkowie Filharmonii Berlińskiej: ANNA KOSIŃSKA (absolwentka naszej szkoły) oraz STANISLAV PRONIN.
 

STANISLAV PRONIN
kanadyjski skrzypek i kompozytor. Urodził się w Moskwie w Rosji, gdzie  rozpoczął naukę gry na skrzypcach. W wieku 8 lat wyemigrował do Izraela. Jego pierwszym nauczycielem był jego dziadek Veniamin Pronin, uczeń Piotra Stoliarskiego i były profesor Konserwatorium w Odessie. Stanislav kontynuował studia na Indiana University u Nelli Shkolnikova i Jaime Laredo, a także pobierał lekcje kompozycji u profesora Svena-Davida Sandstroma, a później w Hochschule für Musik Köln w Niemczech u profesora Zakhar Bron.

     Karierę zawodową rozpoczął po swoim solowym debiucie w Izraelu w wieku 10 lat. Występował jako solista i kameralista na wielu festiwalach, w tym Verbier Festival i Interlaken Classics w Szwajcarii, Festiwal Banff i Stratford w Kanadzie, Festiwal Kronberg w Niemczech, Skanderborg Festiwal w Danii itp. Regularnie występuje w USA, Kanadzie, Europie i Skandynawii w takich miejscach jak Carnegie Hall, Miller Theatre, Musikhuset Aarhus, National Arts Centre Ottawa, Teatr Perlman w Filadelfii, Berlin Waldbühne, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Teatro Colon w Buenos Aires, KKL Luzern, Salzburg Festspiele, Paris Philharmonie, Royal Festival Hall w Londynie i tak dalej. Współpracował z wieloma dyrygentami, w tym Danielem Barenboimem, Leonardem Slatkinem, Antonio Mendezem, Sigiswaldem Kuijkenem, Andrew Constantine i Joshua Weilerstein. Jako kameralista współpracował z Janem Lisieckim, Jaime Laredo, Jamesem Campbellem, Markiem Kaplanem, Bion Tsang, Orion String Quartet, Victor Danchenko, Julian Milkis, Anton Nel, Emille Naoumoff i Lera Auerbach. Stanislav jest także Primarius z kwartetu Annex w Toronto od 2012 roku. Ostatnie działania w Kanadzie obejmowały recitale w Koerner Hall w Vancouver (seria koncertów „Music in the Morning”), a także trasę koncertową Debiut Atlantic 2016.

     Podobnie jak jego dziadek, który w swoim czasie blisko współpracował z wieloma kompozytorami, w tym z Dmitrijem Szostakowiczem, Stanisław jest zapalonym wykonawcą muzyki współczesnej. Współpracował i promował utwory takich kompozytorów, jak John Adams, Fabian Panisello, Murray Schafer, Ned Rorem, Toivo Tulev, Hans Abrahamsen i Lera Auerbach.

     Jeśli chodzi o ostatnie projekty kompozytorskie, Stanislav nagrał swój nowy cykl na skrzypce solo „In Solitude - 7 Impressions” w CBC w Toronto w lipcu 2015 r. Ukończył także sonatę na dwoje skrzypiec, napisaną dla Jeanne Marie Conquer z Ensemble Intercontemporain i nagrał ją z nią w styczniu 2016 r. w Cite de la Musique w Paryżu. Jego utwory na sopran i fortepian, zatytułowane „4 pieśni ku pamięci Mariny Cwietajewej” i napisane na sopran Lyubov Petrova, zostały nagrane w marcu 2016 r. w Nowym Jorku.

     Nagrania i występy Stanislava, w tym jego solowy debiut CD w wytwórniach Naxos / Sono Luminus, były emitowane w wielu kanałach radiowych i telewizyjnych, w tym WDR Köln, RTS-1 Belgrade, CBC Canada, Radio Klassisk Denmark, Interlochen Public Radio, WFMT Chicago Classical, itd. Nagrywał także dla wytwórni Decca i Dacapo jako solista
i koncertmistrz Aarhus Symphony Orchestra. Stanislav jest laureatem wielu nagród takich organizacji jak American String Teachers Association, America-Israel Cultural Foundation, Canada Council for the Arts and Classical Artists Development Foundation. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, w tym Michaela Hilla, Wieniawskiego i Królowej Elżbiety.

ANNA KOSIŃSKA
rodzona w 1990 roku. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła pod kierunkiem mgr Ludmiły Sołowiewicz w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Szczecinie w klasie skrzypiec Profesora Bogdana Szczerkowskiego. Jest laureatką licznych ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Do jej ostatnich sukcesów należy II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Nowym Jorku (2015 r.) oraz I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Barlettcie we Włoszech (2015 r.) w duecie z Mileną Palkaj. Jako solistka i kameralistka występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Lincoln Center w Nowym Jorku, Filharmonii Berlińskiej, Narodowej Filharmonii w Pradze, Oriental Art Center w Szanghaju, Gewandhaus w Lipsku, Zamku Królewskim w Warszawie, Filharmonii Hradec Kralove oraz w Sali Koncertowej Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Jest stypendystką Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie, Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, Prezydenta Miasta Szczecina oraz Rektora Akademii Muzycznej w Szczecinie. Swoje umiejętności doskonaliła w klasie skrzypiec: Yuri Zhislina (Londyn), Bernarda Le Monnier ( Paryż), Gabriela Adorjána (Berlin) oraz Wincentego Balaguer (Walencja). Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach m.in: Festival Internetional de Musique Universitaire w Belfort, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Nowym Jorku oraz Festiwalu im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Od 2015 roku gra w Deutsches Kammerorchester Berlin. 25 maja 2015 roku wystąpiła jako solistka w Carnegie Hall w Nowym Jorku, gdzie zagrała Edouard Lalo - Symfonie hiszpańską d-moll op. 21. Akompaniował Jej Michał Francuz. Jest to jeden z najlepszych w Polsce pianistów, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz akompaniator podczas największego konkursu skrzypcowego w Polsce im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W styczniu 2016 roku odbyła tourneé koncertowe w Chinach z Berliner Symphoniker, a w lipcu br. tourneé koncertowe do Japonii. W marcu br. odbyła tourneé koncertowe z Deutsches Kammerorchester Berlin do Korei Południowej.


design by : LEMONPIXEL.pl